Haber & Etkinlikler

Çam Kese Böceği ile Mücadelemiz Başlıyor

Çam Kese Böceği ile Mücadelemiz Başlıyor

Kışın yaklaşmasıyla beraber yumurtalarından çıkan çam kese tırtılları kese örmeye başlamaktadır.

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden bu tırtıllar aslında bir kelebek türüdür. Bu kelebeklerin tırtılları ülkemizdeki orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler. Tırtılların üst kısımları açık kahverengi, yan tarafları sarımtrak esmer ve alt tarafları ise sarımtrak kahverenginde, vücutları bol kıllı; olgun tırtılları 35 - 40 mm boyundadır. Bu tür, yumurtalarını iki veya daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, ağaçların alt dallarına gruplar halinde 150 - 300 adet yumurta koyar. Bir kese içinde bulunan tırtıl sayısı ortalama 280 adet olarak saptanmıştır. Olgunlaşan tırtıllar pupa olmak için toprağa iner ve koza örer.

Çam kese tırtılı ülkemizde önemli çam zararlısıdır ve bütün çam türlerinde rastlanır. Tırtıllar ağaçlardaki ibrelerin tamamını yiyerek zarar yaptığı ağaçları çıplak hale getirir. Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçlarda boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı olmaktadır. Ayrıca bu durum kabuk böcekleri ve diğer sekonder zararlıların gelmesine zemin hazırlamış olur.

Çam kese tırtıllarının üzerinde bulunan zehirli kıllar sebebiyle insanlarda ve hayvanlarda alerjik reaksiyonlar meydana gelmektedir. 4. ve 5. dönem tırtıllarda zehirli kıllar oldukça yoğun bulunur. Şubat, Mart ve Nisan aylarında keselerinden çıkarak beslenen çam kese tırtılları ile temas eden insanların derisinde ve solunum yollarında alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu temas sadece tırtıla dokunmakla gerçekleşmez. Ağacın dallarında bulunan keselerin altında bulunmak, aynı zamanda rüzgar ile savrulabilecek kıllara maruz kalmak anlamına da gelir. Tırtılların aktif olduğu Nisan ve Mayıs aylarında keselerin bulunduğu ağaçların yakınlarındaki toprak da bu kıllarla bulaşık hale gelir.

Konukçusu olan ağaçların zayıf düşmesini engellemek ve insanların da tedirgin olmadan yeşil alanlarda zaman geçirebilmesi için Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü´ne bağlı Bitki Sağlığı ekipleri tarafından tırtılların popülasyonlarını azaltmak için zirai mücadele çalışmalarına ekim ayında başlamaktadır.
 

 

Haber Tarihi: 05.10.2017

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.