Haber & Etkinlikler

Edirnekapı 15 Temmuz Şehitliği Tamamlandı

Edirnekapı 15 Temmuz Şehitliği Tamamlandı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşamını yitiren şehitlerimiz için Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından tarihi İstanbul Edirnekapı Şehitliğinde, şehitlik inşa edilmiştir.

15 Temmuz Şehitlik Anıtsal Giriş Kapısı, Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilen 15 Temmuz şehitlerinin unutulmamasını sağlamak, hatıralarını taze tutmak, kabirlerine anayoldan kolay ulaşımı sağlamak ve ana yoldan geçenlerin hafızalarını canlı tutmak amacıyla tasarlanmıştır. Eserin kapı ve tablo kaideleri, Türk İslam mimarisine sadık kalınarak doğal mermere oyma ve kabartma teknikleriyle vücut bulmuştur. Eserde ki tablolar 15 Temmuz gününü alegorik bir şekilde, yaşananları ise kronolojik sıra ile sağdan sola doğru tasvir etmektedir. Uygulama malzemesi doğal taşlar ve cam; uygulama tekniği ise mozaiktir.

Türkiye farklı kültürleri, düşünceleri, fikirleri barındıran bir toprak ve onu en iyi anlatacak olanda mozaik fikrinden yola çıkılarak yapılan bu çalışma, 15 Temmuz günü yaşananları, halkın demokrasisine nasıl sahip çıktığını gösteren bir anıt niteliğindedir.

Resimler, görüntüler, anıtlar hepsi birer kitap gibidir. Bir konusu, giriş- gelişme ve sonuç üçlemesiyle toplum kültürünü şekillendirir ve diri tutar. Bu çalışma da yaşanılanları giriş gelişme ve sonuç bölümleri olarak okuyabiliyoruz. Sağ baştan başlayarak ayrı mekanlarda geçmiş olayları bir tablo gibi birleştirip akıcı bir görüntü sağlanmıştır.

Kalplere işleyen, duyguları kabartan aziz bayrağımızın kan kırmızısı renginin hakim olduğu çalışma, gri tonlarla o günün kahramanlarının zorlu mücadelesini herkese hissettirmektedir.

15 TEMMUZ ŞEHİTLİK ANITSAL GİRİŞ KAPISI MERMER ÖZELLİKLER

  • Kapının bütün mermerleri Marmara Mermeridir ve homojen renktedir.
  • Bu homojen renkteki Marmara Mermeri İstanbul’un 4 mevsimine dayanıklı bir mermerdir.
  • Kapının mermerleri dayanıklılığı ve ömrünün uzun olması için masif mermerlerden imal edilmiştir.
  • Kapının görselliği ve işçiliği ecdadın eserlerine uygun şekilde yapılmıştır.
  • Kapının üzerinde ki başlık ve kitabesi mermere kabartma tekniğiyle imal edilmiştir.
  • Kitabede ki ayetin yazım şekli hat sanatı çerçevesinde yazılıp mermere nakşedilmiştir.
  • Kapının montajı ömrünün uzun olması göz önüne alınarak ankraj ve harç beraber kullanılarak mekanik olarak uygulama yapılmıştır.

Haber Tarihi: 13.07.2017

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Çok yıllık bitkilerin kuru dallarını temizleyin.
Bahçe ekipmanlarının bakımı, temizlenmesi yeni sezona hazırlanması için uygun aydır.
Bitki diplerini kuru yosun ya da ağaç kabuklarıyla örtebilirsiniz.
Tırmanıcı bitkilerin düzensiz dallarını ve duvar çalılarının cam ve kapı çerçevelerine uzananları budayın. Hızlı tırmanıcıları budarken yeni dalların gelişmesi için yeterli yeri bırakın.
Aralık ayı boyunca bahçede yapılacak işler yok denecek kadar azdır.
yağış olmayan günlerde süs ve meyve ağaçlarının budamasını yapılır.Budamadan sonra yaralar özel macun ile kapatılır.
Çimlerin üzerinde kuru yaprak bırakmayın.
Mevsim itibari ile kar yağışı olan bölgelerde bitkilerin üzerindeki karlar sürekli temizlenmeli soğuğa duyarlı bitkiler sarılmalıdır.
Benjamin ve aşk merdiveni bitkilerinize sıvı besin verin.