Haber & Etkinlikler

Kuru ve Hastalıklı Ağaçları Devrilme ve Kırılma Riskine Karşı Alanlarımızdan Uzaklaştırıyoruz

Kuru ve Hastalıklı Ağaçları Devrilme ve Kırılma Riskine Karşı Alanlarımızdan Uzaklaştırıyoruz

Kent içindeki ağaçlar, doğal ortamlardaki ağaçlara oranla çok daha güç koşullarda gelişimini sürdürmektedir. Özellikle dar cadde ve yollar üzerindeki ağaçlar, kök gelişim alanı içindeki alt ve üst yapı çalışmaları, toprak sıkışması, yolların buzlanmaya karşı tuzlanması gibi nedenlerle sağlıklarını kaybetmektedir.

Biyolojilerine uygun kök ve tepe formu geliştiremeyen ağaçlardaki hastalık ve ölüm oranları, kırsal kesimlerdekilere oranla çok yüksektir. Bu nedenle, nüfusun çok yoğun olduğu alanlarda ağaçların düzenli olarak kontrol edilerek kuru dalların uzaklaştırılması, gövde direnci zayıf ağaçların yükünün azaltılması ve kuruyan ağaçların çıkarılarak yerine sağlıklı bireylerin dikilmesi zorunludur.

Aksi takdirde, rüzgârlı ve yağmurlu havalarda sık sık dal düşmesi ve ağaç devrilmesi gibi üzücü kazalar meydana gelmektedir. Örneğin, sadece Avrupa yakasında 2020 yılı içerisinde hava koşulları nedeniyle devrilen veya kırılan ağaç sayısı 213’tür. Aniden gerçekleşen bu dal kırılmaları ve devrilmelerin vatandaşlarımıza zarar vermemesi için gerekli önlemleri, zaman kaybetmeden almaktayız.

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzce kuru ağaçların alandan uzaklaştırılması, çıkarılan ağaçların yerine yetişkin ve nitelikli ağaçlar dikilmesi ilgili kurum kuruluşlarla yazışmalar ve gerekli izinler alındıktan sonra yapılmaktadır. Kuruyan ağaçların yerine sağlıklı ağaçların dikilmesiyle, ağaç varlığı korunduğu gibi İstanbul’a daha sağlıklı, estetik ve güvenli yeşil alanlar kazandırılmış olacaktır.

Haber Tarihi: 30.09.2020

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.