Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
30.07.2013

ANTHURIUM SCHERZERIANUM ( FLAMİNGO ÇİÇEĞİ )

GENEL ÖZELLİKLER:

Araceae familyasından olan flamingo çiçeğinin doğal yaşam alanı Amerika kıtası, özellikle Kostarika bölgesinde yetişen tropik bir bitkidir. Ev ve işyerlerinin gözde köşelerinde yetiştirilen bir salon bitkisidir. Bu sayede bulunduğu ortamlara ayrı bir güzellik katar. Yaprakları yıl boyunca dökülmeyen koyu yeşil renktedir. Çiçekleri büyük ve kırmızı renktedir. Yaprakları ve çiçekleri kesme çiçekçilikte de kullanılmaktadır. Bu amaçla sadece yaprağı ve çiçeği içinde yetiştirilir. İyi bir bakım ile yıl boyunca çiçekli kalabilir. Bitki 80 - 100cm kadar boylanabilen bir bitkidir. Doğada çok fazla türleri vardır.

 

SAKSI DEĞİŞTİRİLMESİ:

Mart - Nisan aylarında saksı değiştirilmesi en uygun dönemdir.  2 – 3 yılda bir saksı ve toprağı değiştirilmelidir. Saksı değiştirilirken köklerine zarar verilmemelidir.

SULAMA:

Anthurium scherzerianum büyüme ve gelişme dönemleri olan ilkbahar ve yaz aylarında toprağı nemli tutulmalıdır. Saksı toprağını elinizle kontrol ettiğinizde nem hissetmiyorsanız bitkiyi sulamanız gerekir. Kış aylarında yani dinlenme dönemlerinde ise saksı toprağının hafif kurumasına izin verilmelidir. Bu bitki tropik bir bitki olduğunda yapraklarına zaman zaman su püskürtülmelidir. Yüksek nem isteyen bir bitkidir.


GÜBRELEME:

Dinlenme dönemi olan Ekim ayı sonunda gübrelemeye ara verilmelidir. Şubat ayı sonunda gübreleme yeniden başlatılmalıdır. Gelişme dönemleri olan mart ve eylül ayları arasında ayda bir veya iki kere gübre verilebilir.


SICAKLIK – IŞIK:

Anthurium scherzerianum 15 0C ile 30 0C sıcaklık arasında gelişme göstermektedir. En iyi gelişmesini 18 0C – 20 0C arasında yapar. Düşük sıcaklıklarda gelişmesi yavaşlar. Yüksek sıcaklıklarda yapraklarında ve çiçeklerinde bozulmalar görülür. Bu bitki hava akımına maruz bırakılmamalıdır. Gölge veya yarı gölge ortamları sever. Evlerde veya yetiştirildiği ortamlarda direkt güneş ışığına karşı perdeleme yapılmalıdır.


BİTKİNİN ÇOĞALTILMASI:

Saksı içerisinde gelişmesini tamamlamış olan bitkiler ayırma yöntemi kullanılarak üretilebilir. Bitki saksıdan çıkarılarak kökleri birbirinden ayrılır. Ayrılmış olan her parça ayrı saksılara dikilerek yeni bitkiler elde edilir. Bu bitkiler yaklaşık bir yıl sonra çiçek açarlar.


 

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Çim alanlarda ve diğer yeşil alanlarda yabani ot temizliği yapın
Güllerinizin budaması için en ideal aydır
Yapraklı ağaçların, çalıların budamasını yağışsız havalarda yapın
Bahçenize yazın açan çiçeklerin tohumlarını bahçenize serpin
Ortancaların kuruyan ve kırılan dallarını tomurcuk üstünden kesin