Meltem COŞANER TONYALI
Peyzaj Y. Mimarı
meltem.cosaner@ibb.gov.tr
29.05.2013

BALKONUMUZDAKİ BÜYÜLÜ BÜYÜK BAHÇE

Günümüz metropol yaşam tarzı binaların içine kurulmuş bir hayatı zorunlu kılmaktadır. Sürekli olarak zaman geçirdiğimiz evlerimizin çevreye, doğaya olan özlemimizi de barındırmasını isteriz. İşte bu istek doğayı evimize sunma olanağı sağlayan bahçeleri planlama fikrine götürür.

Peyzaj Sanat Tarihi’ne bakıldığında Rönesans ve Barok dönemi ile şekillenen, zenginleşen peyzaj anlayışı avlulu ev sistemini oluşturmuştur. Doğayı evlerde buluşturma fikri; bu günün adlandırmasıyla tematik bahçelerin (Balkon ve kış bahçeleri) tasarlanmasını sağlamıştır. Geçmişle karşılaştırmada, büyük saraylarda haremlere ayrılan çeşitli bitkilerle bezenmiş iç avluları anımsatmaktadır.

Günün yorgunluğunu evinize gitmeden yol üstünde kurulan ,içine girdiğinizde sizi bir an da gürültülü yorucu şehirden uzaklaştıran mekânlarda kış bahçesi olarak tasarlanabilir. Evinizin bir bölümünden açılan kapı balkon bahçesi dinlenmenizi sağlamak için davetkârdır. Limonluk olarak adlandırılan tematik bahçeler bazen evlerin yakınına bazen de evlere bitişik cam alanlardır.Kış bahçesi ve Balkon bahçelerinden tek farkı ısı ve yalıtımın sağlanmasıyla daha rahatça bitkilerin yetişme ortamıdır ve sürekli kullanıma uygundur. Bahsi geçen limonluk bahçelerini küçük seralar olarak betimleyebiliriz.

Şehir merkezlerinde konumlandırılan kış ve balkon bahçeleri, restoran ve kafeler ya da onların bir bölümü olarak da kullanılmaktadır. Yeni inşaatçılık anlayışı ile konut planlarında da kat bahçesi adı ile evden geçiş yapılabilinen küçük ölçekli alanlar balkon bahçelerinin rantı ve kullanabilirliği gün geçtikçe artmaktadır.

[ Kış Bahçesi Örneği ]
http://cavuskoylucam.com.tr/cam- balkon&docid=Bj0ONaQau4AWkM&imgurl=

 

[ Balkon Bahçesi Örneği ]

http://www.google.com.tr/imgres?um=1&sa=X&hl=tr&biw=1920&bih=879&tbm=isch&tbnid=MiRvaYdBKEDzTM:&imgrefurl=

http://www.pampai.com/18-beautiful-balcony-design-ideas/urban

 

[ Eve bitişik limonluk örneği ]
http://www.amdega.co.uk/classical-orangeries.asp

 

[ Evin yakınındaki limonluk örneği ]
http://www.saso.co.uk/victory-orangery-12-x10-greenhouse

Balkon bahçeleri planlanırken amacımız görselliğin yanısıra elimizin toprağa ve suya değmesidir. Aromatik bitkilerin kokusunun evi sarması, renklerinin göz alması ve yetiştirdiğiniz organik sebzelerin tatlarına varış serüveni ve bu zaman içersindeki uğraşımız, emeğimiz yetiştiricilik zevkidir.

[ Balkonda bitki fidesi ekimi ]
http://www.divasavingmom.com/wp-content/uploads/2013/02/Balcony-Garden1.jpg

Balkon bahçeleri açık veya cam konstrüksiyonuyla kapalı olabilir. Açık balkon bahçeleri planlanırken; balkon içersinde bitkilerin nasıl konumlandırılması gerektiğine karar vermek gerekir. Balkonun güneş ve dışarıya hâkim gören taraflarına renkli ve göz alıcı bitkiler, büyük bitki tarhları içinde domates, biber gibi sebzeler diğer bir tarafta kokusuyla bizi büyüleyen yemeklerimize tat katacak fesleğen, nane, kekik, biberiye, roka, maydanoz gibi aromatik bitkileri saksıda yetiştirebiliriz.

[ Balkonda saksıda tohum ve fide ekimi ]
http://nejatpars.blogspot.com/2012/11/balkon-bahcesi.html

Camla kapalı balkonlarda açık balkonlara ek olarak salon bitkileriyle de yeşil bir alan oluşturabiliriz.

Balkon bahçelerinde tohum ve aromatik bitki fidelerinin dikimine elverişli ay nisan-mayıs ayıdır. Kolay yetiştirebileceğiniz bitkileri , birbirine uyumlu saksılar ve bitkisel toprakla harmanlayıp iki gün arayla sulayıp büyümesini izleyebilirsiniz. Bitkilerin özelliklerine göre araştırıp birkaç tüyo alıp yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

 

Balkon bahçesi tasarım örneği ]
http://www.specialrugs.com/balcony-garden-design-for-a-minimalist-style.html

 

[ Balkon bahçesi ]
http://www.gunceldekor.com/wp-content/uploads/2013/04/Balkon-Düzenleme.jpg

Çiçeklerinizi balkonunuzda rüzgâr ve güneş yönünü dikkate alarak yerleştirmelisiniz. Kuzey cepheli balkonlar için gölge yerleri seven Azelia ssp. (açelya), Hydrange ssp. (Ortanca) balkon askılıkları saksıları için Viola ssp. (menekşe), güneşten zarar görmeyen renk renk Pelargonium peltatum (sakız sardunyalar), sabah güneşini güzel gören balkonlar için Begonya (begonya) ve Tagetes (kadife) çiçekleri bahar ve yaz ayları için uygundur. Delikli saksılar için altına tabak ya da deliksiz saksıların kısmi drenajı için içine bir miktar çakıl uygun olacaktır.

[ Balkon Bahçesi örneği ]
http://londonbalconygarden.blogspot.com/

Balkonunuzun küçüklüğünden dolayı fazla bitki koyamayacağınızı düşünüyorsanız kullanım alanınızı kısıtlamadan balkon korkularına askı olarak yerleşen saksılarla alternatiftir.

[ Balkon bahçesi ]
http://blog.thecharlesrealty.com/wp-content/uploads/2013/04/balcony-garden-25.jpg

Zamanla yeni bitkiler katarak bunu hobi haline getirdiğinizde balkon bahçeniz daha da estetik, görsel olarak sizi memnun edecektir. Yetiştirdiğiniz yenilebilir bitkilerle balkonunuz fonksiyonel hale gelecektir. Bu uğraşınız içerisinde geçirdiğiniz zaman size ruhsal olarak da rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır.

Uyumlu saksılar, dinlenmek için masa sandalye ya da koltukla birkaç doğal ağaç kabuğu, çakıl taşları küçük panolar taze çiçeklerin bulunduğu vazo ya da dekoratif biblolarla size özel mekâna dönüştürebilirsiniz.

[ Balkon Bahçesi örneği ]
http://www.felmiatika.com/best-balcony-garden-ideas.html/small-apartment-balcony-garden-ideas

Kentleşmenin hâkim olduğu yaşamanızda bir mola verip huzur bulacağınız mekânlardır balkon bahçeleri, kış bahçeleri ve limonluklar; peyzaj anlayışıyla profesyonelce yaklaşıldığında ise bulunduğunuz yerden size doğanın ortasına götüren büyülü bir ışınlanmadır. Hazırladığınız bitkilerin şekli, rengi balkonunuzdaki yeri sizin zevkinize kalmış, sonuç karşısında renkli yeşil bahçenin; küçük balkonunuz olduğuna şaşırıp gururlanmanız dileğiyle…

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur.
Hastalık veya başka nedenlerle bozulan yerlerin ekme,yama,rulo yoluyla tamamlanması yapılabilir.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Sonbahar gübrelemesi son haftadan itibaren verilmeye başlanır.
Çim alanların sonbahar bakımı,bu ay da başlanabilir.