Selçuk GÖKGÖZ
Çevre Mühendisi
selcuk.gokgoz@toirent.com.tr
17.04.2013

Çocuk Oyun Parklarında Temizlik ve Dezenfeksiyon Çalışmaları

Dezenfeksiyon salgın hastalıklarla savaşmak için patojen mikropların yok edilmesidir. Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon korunmaya çalışılan ürüne bulaşabilecek patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir.

Çocukların oyun alanları milyonlarca mikrobun bulunduğu yerler. Her gün yüzlerce çocuğun oyun oynadığı bu alanlar düzenli temizlikleri yapılmadığı zaman çok sayıda hastalığın yayılmasına neden oluyor. Bu riskleri göz önüne aldığımızda çocuk parkları hiç de güvenli ortamlar oluşturmuyorlar.

Açık alanlarda bulunan kent mobilyaları ve spor araçlar ile oyun parklarında elden ele çeşitli mikroplar taşınıyor. Özellikle, artan hava sıcaklıkları su ve besinlerle bulaşan hastalıkların artmasına yol açabiliyor.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Dr. Hakan Gürsaç: “Umuma açık kullanım alanları ve insanların temas ettiği yüzeylerden bulaşma etkenli bakteriler farkında olmadan karşımıza çıkıyor. Halkın yoğun olarak bulunduğu umuma açık olan yerlerde kullanılan malzeme araç ve gereçlerin bakteri enfeksiyon açısından rezervuar teşkil ettiği ispatlanmıştır. Çocuk parklarında, kondisyon gruplarında, toplu taşıma aracı olan belediye otobüslerinde insanların elle temas ettikleri yerler, cep telefonları, hamam, sauna v.b. yerlerde kullanılan terlikler, internet kafelerde kullanılan araç gereçlerin bakteri bulaşmasındaki rolünü tespit için yapılan araştırmada yoğun şekilde bakteriye rastlanmıştır. Bu alanlarda hijyen sağlanması yüzde yüz şarttır ve bir uzman ekip tarafından yapılmalıdır. Özellikle çocuklar söz konusu olunca bu konuya daha da önem verilmelidir. Çünkü yetişme çağındaki çocuklarımız pek çok bakteriye bünyelerine kabul etmeye hazırdırlar.” dedi.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Tünger, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocukların bulunmaktan büyük zevk aldığı oyun parklarının, enfeksiyon hastalıklarına neden olmaması için bu alanların kullanımında ve sonrasında hijyen kurallarına azami dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
Çocukların güzel vakit geçirmesi için planlanan bu alanların hastalık bulaştıran yerler olmaması için hem yerel yönetimlere hem de toplum ve ailelere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Tünger, öncelikle bu alanlardaki oyun gruplarının hijyen şartlarına uygun plastik malzemeden olması gerektiğini, metal malzemenin paslanma nedeniyle risk taşıdığına işaret etti.
Prof. Dr. Tünger, oyun parklarının yoğun kullanımın olduğu alanlar olduğuna da işaret ederek, uygun malzemeden imal edilmiş oyun gruplarının, aynı zamanda yeterli sıklıkta temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi.


EVCİL VE SOKAK HAYVANLARIYLA GELEN TEHLİKE
Gelişmiş ülkelerin aksine Türkiye´de çocuk oyun gruplarının da bulunduğu parkların, evcil hayvan sahipleri tarafından kedi ve köpekleri için gezi alanı ve tuvalet ihtiyacını giderdikleri alanlar olarak kullanılmasının da enfeksiyon hastalıkları açısından büyük risk oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Tünger, şunları kaydetti: ´´Ülkemizde maalesef gerek evcil hayvanlar, gerekse de sokak hayvanları bu alanları tuvalet ihtiyacı için kullanabilmektedir. Bu da temizlik açısından büyük risk oluşturabiliyor. Çünkü kedi ve köpek dışkıları ile bulaşabilecek birçok enfeksiyon hastalığı mevcut. Bu alanlar aynı zamanda çimenlik alanlardır ve buralarda keneler de bulunabiliyor. Bu açıdan da hastalık bulaşmaması için dikkatli olmak gerekiyor. Çocuklar bu alanlarda oynadıktan sonra vücutlarını herhangi bir ısırık olup olmadığına dair dikkatli bir şekilde bir gözlemlemek gerekiyor.´´

Prof. Dr. Tünger, çocukların enfeksiyon hastalıklarından korunması için ailelere park dönüşü çocuklarının ellerini mutlaka yıkamaları, vücut temizliğine dikkat etmeleri ve parkta üzerinde olan giysilerini değiştirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefiyle çocukların zamanlarını geçirdiği parkların daha temiz ve hijyenik olması yolunda başlatılan projede, oyun alanlarını her türlü kirlilikten arındırarak dezenfekte etmeyi amaçlıyor. Büyüklerin de unutulmadığı projede kondisyon grupları da aynı şekilde temizlenerek hijyenik olarak kullanım sağlanıyor. Ayrıca oyun ve kondisyon gruplarının oluşan statik elektrik problemini gideren bu proje, oluşan grafiti yazıları ürüne zarar vermeden çıkartıyor. Böylece görüntü kirliliğinin önüne geçilerek, değiştirme, boyama zahmetinden kurtarıyor ve bakım, onarım maliyetlerini düşürüyor.

                                                                                                                                                                         
KAYNAKLAR :
-Emirgan Korusu Temizlik ve Dezenfeksiyon Çalışmaları Görselleri
-Prof. Dr. Tünger görüşleri ;
http://www.samanyoluhaber.com/yerel-haberler/Oyun-Parklarinda-Hijyen-Uyarisi/613688/
-Dr. Hakan Gürsaç görüşleri ;
http://emlak.kanald.com.tr/t/Toipark/Toirent_Toipark_projesiyle_cocuklara_hijyenli_parklar_sunuyor/30967.aspx
 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Çimlerin sararmış bölümlerini bu ay ellemeyin: Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin.
Pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardıran sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.
Yeşil ağaççıkların, çalımsıların ve çit bitkilerinin budamalarına bu ayın ikinci yarısında başlanır. Bu bitkilerin her tarafının ışıktan yararlanabilmesi için yukarıdan aşağıya doğru genişleyen budama yapılmalıdır.
Sulama için akşam saatlerini tercih edin.
Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir.
Ayın 10–15 ine doğru yeni güllerin dinlenmeye alınmasına, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır.Böylece, gül fidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler.
Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun gözaşısı zamanıdır.