Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
05.11.2014

EV-OFİS BİTKİLERİNDE KIŞ BAKIMI

Yeryüzünde mevcut olan hemen hemen tüm bitkiler mutlaka bir dinlenme dönemine ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin büyük bir bölümü kış mevsiminde dinlenirler. Dinlenme dönemlerinde bitkilere su ve besin verilmemelidir. Bu dönemlerde sulamalar azaltılmalıdır, aksi takdirde köklerinin çürümesine ve bitkinin formunun bozulmasına hatta bitkinin ölümüne sebep olabilirsiniz. Kış döneminde çiçek açmayan ve yeşil aksama sahip bitkilerin sulanmasına dikkat edilmelidir. Çiçek açan bitkilerin sulaması bitkinin su ihtiyacına göre yapılırken, diğer bitkilerde ise saksı toprağının üst tarafı 2-3 cm kuruduktan sonra az miktarda sulanmalıdır.

Kış döneminde sulama suyunun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Musluktan veya dışarıdan getirilen su ev ortamında bir süre bekletildikten sonra sulamada kullanılmalıdır. Aynı şekilde balkonda veya bahçede yağmur suyu toplanarak sulama yapılacak ise yine bir süre ev ortamında bekletilerek bitkilere verilmelidir.

Yaz aylarından soğuk kış aylarına geçtiğimiz bu günlerde ev ve ofis bitkilerimizi en çok zarara uğratan nedenlerin başında sıcaklık ve nemin iyi ayarlanamaması gelir. Kaloriferlerin yanmaya başlaması ile bitkilerimizde de sıkıntı başlamış demektir. Bu durumda sıcaklık için bitkilerimizi sık kullanmadığımız odamıza yerleştirip o odanın kalorifer kapatabiliriz. Bu şekilde bitkilerin bulunduğu oda daha serin olur. Yine ev ve ofis sıcaklığını günün şartlarına göre ayarlayabiliriz. Sıcaklık ile beraber nem de çok önemlidir. İnsanlar nasıl havanın kuru olduğu ortamlarda olumsuz etkileniyor ise bitkilerimiz de etkilenir.

Kuru havanın olumsuz etkilerini azaltmanın en iyi yolu saksı tabağına su ve taş parçaları konularak bitkiyi o taş parçalarının üzerine yerleştirmektir. Burada dikkat edilmesi gereken saksı tabağı biraz derin tutulmalıdır. Tabağın içerisine 2-3 cm derinliğinde çakıl taşı yerleştirilir, isteğe bağlı olarak renkli veya dekoratif taşlar kullanılabilir. Bitkimizi yerleştirdikten sonra taşların olduğu tabağa su konulur. Burada en önemli olan saksının alt tarafının suya değmemesidir. Aksi durumda bitkilerimizin köklerinde çürümeler meydana gelir. Saksı içerisine su ve taş koyarak oluşturacağınız bu düzenek hem bitkiler için hem de ortamda yaşayan insanlar için ideal nemli bir ortam sağlamış olur.

Yaz aylarında yoğun tozlanmadan dolayı ev ve ofislerde bitkilerimizin yaprakları tozlanmış olabilir. Tozlanma ile beraber kış aylarında ışığın azalması bitkilerde fotosentezi azaltır. Kış temizliği yapılırken bitkilerimizin de yapraklarının tozdan arındırmalıyız. Bunun için geniş yapraklı bitkiler yaprakları silinmeli, silinemez durumdaki bitkiler ise küvet içerisinde yıkanarak tozlardan temizlenebilir.

Özellikle küvet içerisinde yıkanabilen küçük yapraklı türler ficus benjamin, schefflera (şeflera), areca, Drecena marginata, vb.

 

Yaprakları silinebilen büyük yapraklı Diffenbahya, Craton, Yucca, Drecena messengena, Spathiphyllum(barış çiçeği), Anthoryum, Ficus iyrata, ficus elastica vb.

Dikkat etmemiz gereken bir başka husus; kış aylarında ev ve ofislerin havalandırılmasında bitkilerimizi hava akımına maruz bırakmamalıyız. Bu durumda ani hava akımı yanında havanın soğuk olması bitkimizin olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Sonbahar gübrelemesi son haftadan itibaren verilmeye başlanır.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Hastalık veya başka nedenlerle bozulan yerlerin ekme,yama,rulo yoluyla tamamlanması yapılabilir.
Çim alanların sonbahar bakımı,bu ay da başlanabilir.