Süreyya ALTUNIŞIK
Ziraat Mühendisi
sureyya.altunisik@ibb.gov.tr
31.01.2013

LALE SOĞANI SEÇİMİ VE DİKİM YERİ HAZIRLIĞI

İlkbaharda çiçek açan soğanlı bitkilerden lale herkesin favorisidir. Çiçekler hakkında bilgisi olmayan herkes laleyi görür görmez tanır. Zarafeti ve güzelliğiyle insanları büyülemiş olan lale, herkesi kendine cezp eder.

Soğanlar sonbaharda ne kadar erken temin edilirse o kadar iyi olur. Öncelikle soğanların seçiminde bazı noktalara dikkat etmeliyiz. Mümkün olduğunca en büyük soğan türlerini seçmeye çalışmalıyız çünkü soğan büyüklüğü ile çiçek büyüklüğü arasında doğrudan bir ilişki vardır. Soğanın çevre genişliği minimum 11 cm olmalıdır. Ayrıca mekanik hasar (darbe) görmüş, zararlı veya küf işareti olan soğanlardan kaçınınız. Bölgemizde en uygun dikim zamanı ekim-kasım-aralık ayı yarsına kadar dikilebilir. Don olan bölgelerde ise toprak donmadan önce dikilmelidir, aksi halde köklerin toprakla tutunması zorlaşır.

Laleler soğuğu, serin ortamı ve havayı sever. Dolayısı ile laleyi evin içinde bırakırsanız soğanlar çürür ya da çok erken zayıf çiçekler açar ve çok kısa ömürlü olur. Unutmayın evinizin içinde laleniz yaşamaz! Dikilecek olan yerin bahçemizin en güzel, yeterince güneş alan, kumlu, kumlu tınlı, iyi drene edilmiş, hafif topraklar tercih edilerek 12 cm derinlik ve 10 cm genişlik (lalenin merkezinden diğer lalenin merkezine) dikilmelidir. Dikimi yapılan alanda uzun süreli kuraklık hüküm sürmüş ise sulama yapılmalıdır. Lale sanıldığının aksine oldukça kolay yetişen ve dayanıklı bir bitkidir. Ayrıca her yıl bakım gerektirmeksizin çoğalabilirler. Ayrıca bahçemizde diğer kışlık mevsimlik çiçeklerle birlikte aranjman yapılarak ilginç desenler yapılabilir. Çiçek tomurcukları ve çiçek üretmek için gerekli olan besin dikilen soğanın içinde olduğundan ilave gübreleme takviyesine ihtiyaç yoktur.

Umarım lale severlere güncel konuyla ilgili verdiğimiz bilgilerin yararlı olması dileğiyle…

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Kırılan dalların temizleyerek, yaralı dokular varsa bitkiyi korumak için macunlayın
Kışlık mevsimlik çiçeklerden çuha ve hercai menekşe dikin
Don tehlikesine karşı hassas türleri sararak koruyun
Kar yağdığında dalların kırılmasını önlemek için bitkilerin üzerindeki karları temizleyin
Çim alanlarınıza dökülen yaprakları temizleyin
Kışın en güzel çiçeklerinden Kardeleni saksı ya da bahçenize dikin
Çit bitkilerine form budaması yapın
Balkon ve teras bitkilerin dona karşı korunaklı bir yere alın
İç mekan bitkilerine daha az su verin
Kırılan dalları öğüterek torf yapımında kullanın
İç mekan bitkilerini; yapraklarına su püskürterek, ısıtıcı sebebiyle kuruyan havanın zararlı etkilerinden koruyun
Olgunlaşan meyve ağaçlarını budayın