Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
17.05.2013

ORKİDELERİN SICAKLIK VE IŞIK İSTEKLERİ

Cattleya, Orchidaceae ailesinin bir türüdür. İlk bakışta göze hoş gelmeyecek görüntü verseler de bulundukları ortamlara verdikleri enfes kokuları ile bilinirler. 20 – 25cm uzunluğundaki yaprakların ucundan tomurcuklar çıkararak çiçek açarlar. Çiçekleri solduktan sonra sap dibinden kesilir.

Gündüz ve gece sıcaklık değerleri farklıdır. Gündüz ideal sıcaklığı 20 – 22 oC olmalıdır. Gece sıcaklığı ise 15 – 18 oC idealdir. Direkt güneş ışığından bitki zarar görür. Bol ışıklı veya yarı gölge yerlerde bulundurulmalıdır. Büyüme ve gelişme dönemlerinde sulamasına önem verilmelidir. Bu dönemlerde neme fazla ihtiyaç duyarlar.
              

 

Cymbidium, Orchidaceae ailesinin diğer bir türüdür. Özellikle çiçekleri kesme çiçekçilikte kullanılmaktadır. Tek bir dalında açmış olarak 14 -16 adet çiçek bulunabilir. Kesilerek vazolarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bitkinin gelişme dönemlerinde serin bir yer, ışıklı bir ortam isteyen bir bitkidir. Yapraklarının koyu yeşil renkte olması yeterli ışık aldığını gösterir. Acık havalarda da yetiştiği için sıcaklığa oldukça dayanıklı olup 23 – 28 oC arasında gelişme gösterir. Kış aylarında gece 12 -15 oC gündüz 18 - 24oC sıcaklık ister. Bitkimiz tomurcuklu döneminde ideal bir tomurcuklanma için 14 – 18 oC sıcaklık olmalıdır.

Vanda, Orchidaceae ailesinin bir başka türüdür. Çiçek açtıklarında cam vazoların içerisine yerleştirilerek büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu orkide türü, topraksız ortamlardaki güzelliği ile de ilginç bir bitkidir. Görselliğini cam vazolarda sergiler. Sadece sulama zamanı köklerinin su dolu kap içerisinde yaklaşık 30 dakika bekletilerek su ihtiyacı karşılanır. Sıcaklığa bağlı olarak 3–4 gün suya ihtiyaç duymaz. Ancak köklerinde beyazlama başladığında tekrar suya ihtiyaç duyduğu anlaşılır. Sıcaklık isteği bakımından vanda orkideleri gündüzler 22–24 oC, geceleri ise 15–20 oC olmalıdır. Güneş ışığına ihtiyaç duyar ancak yaz aylarında öğlen yakıcı güneş ışığından kaçınmalıyız. Koyu yeşil yaprakların ışığa ihtiyacı olduğunu, sararmış yaprakların ise bitkinin aşırı ışığa maruz kaldığını gösterir. Yaprakların acık yeşil olması orkidenin tam ışık aldığının göstergesidir.

 

Phalaenopsis, Orchidaceae ailesinin ev ve iş yerlerinde en fazla kullanılan türüdür. Çiçekleri oldukça fazla renklere sahip olması yanında bakımının da kolay olması bu orkide türünün popileritesini artırmıştır. Çiçekler bitki üzerinde 9 hafta ile 13 hafta kalabildikleri gibi yılda iki defa çiçek açabilirler. Nemli ortamlarda çok fazla hoşlandığı için zaman zaman yapraklarına su püskürtülmelidir.

Phalaenopsis’ ler gelişme dönemlerinde yüksek sıcaklık isterler. Bu dönemde 24 - 28oC sıcaklık isterken, çiçekli dönemlerinde ise 18 - 21oC de ideal gelişme gösterirler. Gölge alanları tercih ederler. Sonbahar aylarında ( Ekim – Kasım ) 20 - 25 gün orkidemizi düşük sıcaklıklarda bırakmak iyi bir tomurcuklanma için gereklidir.
 

Orkidelerde çiçeklenme döneminde sıcaklık isteği 2 – 4oC düşük olması isterler. Bilinenin aksine genelde orkideler çiçekli dönemlerinde, sıcak ortamları değil ılık ortamları tercih ederler. Ilık ortamlarda orkidelerin çiçeklerinin ömürleri uzun oldukları gibi daha sağlıklı ve büyük olurlar. Sıcak ortamlarda kısa sürede çiçeklerinde dökülmeler ve sararmalar meydana gelir.

 

 

 

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Süs eriklerinde koşnile dikkat ediniz.
Gül yaprak arası kahverengi koşnil sedirlerde afit zararlılarına karşı dikkatli olunmalı.
Çimlerinizi düzenli olarak olarak sulayınız.
Ligustrum(kurtbağrı)gibi çit bitkileri budamaya bu ayda devam edilir.
Güllerde mildiyö ve pas ilaçlaması bu ay başlar.
Yaprak biti ilaçlaması devam etmekte. (ıhlamur, pitos, gül vs.)
Oyalarda ve taflanlarda külleme ilaçlaması yapılmalı.
Çimlerin biçimini her hafta düzenli olarak yapınız.
Ağaçlarda düzenli sulamalara devam edilmelidir.
Kaplı bitki dikimlerini her mevsim yapabilirsiniz.
Bu ayda bitkilerde mantar hastalıklarına dikkat ediniz.
Sürgün göz aşısı(yaprak aşısı)bu ayda yapılmaya başlanır.
Çınarda fulgal hastalık ilaçlaması devam etmekte.
İlaçlamalarınızı yağışlı havalarda ve günün öğle saatlerinde(10:00–16:00) yapmayınız.
Bu ay çimlerde sulamayı sabah 06:00–09:00,öğleden sonra 16:00–20:00 saatleri arasında yapınız.
Oyalarda ve taflanlarda külleme ilaçlaması yapılmalı.
Şimşirlerde şimşir tırtılı mücadelesi devam etmekte.
Haziran ayı içerisinde kuru ve sıcak bir hava hakim olacağından çim biçim yüksekliğini biraz daha uzun tutunuz.
Çapalama işlemlerini bu ay içerisinde düzenli olarak yapmanız bitkilerinize yarar sağlayacaktır.
Oyalar külleme hastalığından dolayı zarar görmesin.
Süs bitkileri ve meyve ağaçlarında görülebilecek hastalık ve zararlılarla mücadele edilir.
Yazlık mevsimlik çiçek dikimi bu ayda tamamlanır.(begonya,cam güzeli,kadife)